wtorek, 7 lutego 2017

Plemienna mądrość - cytaty z Ksin. Koczownik


Łapcie garsteczkę cytatów z Ksina Koczownika (kliknij, żeby przeczytać recenzję). Było jeszcze kilka niezłych ustępów na temat zwyczajów stepowych plemion, ale nie będę Wam odbierał przyjemności ich samodzielnego odkrycia. A tak naprawdę, trochę mi się nie chciało przepisywać kilkunastu linijek tekstu. Endżoj to co macie! ;)

Pytaniami, na które nie było odpowiedzi, najlepiej nie zawracać sobie głowy. (s. 16)

Nie wszystko, co nasza rada uradzi, to zaraz sama mądrość. (s. 28)

(…) kobiecą rzeczą jest zbliżyć się do cienia śmierci, aby dać nowe życie. (s. 45)

Zdobyć władzę mógł każdy, przy odrobinie szczęścia. Utrzymać ją dłużej to znacznie większa sztuka. (s. 63)

W każdym pokoleniu rodzą się ludzie, którzy koniecznie chcą poznać kres i początek. Być może muszą. Żadne ostrzeżenia nie mogą ich powstrzymać, a więc płyną. I zawsze powracają, chociaż nie tak, jak by sobie tego życzyli. (s. 124)

Ścigały ich zatem dwa najpotężniejsze znane ludzkości demony – chciwość i żądza zemsty. (s. 178)

Najlepiej jest odejść o świcie. Nikt mnie nie żegnał, nie opłakiwał, nie próbował powstrzymać. (s. 181)

Jeżeli zawiódł siebie [w rytuale stawania się mężczyzną – mój przypis] trzy razy, stawał się człowiekiem bez prawa do własnej kobiety i namiotu. Nie wolno mu było siadać przy niczyim ogniu, ogrzewać mógł się jedynie ciepłem dołu z odpadkami, a spożywać wolno mu było tylko zimne i surowe jedzenie. Tacy prędzej czy później odchodzili precz w step. (s. 184)

Nasze nędzne umysły postrzegają ten świat, nakładając na niego swoje wyobrażenia, inaczej nie potrafią. Kiedy żyłem nad Rzeką, byłem synem Rzeki, teraz żyję w Stepie i jestem synem Stepu. (s. 209)

Dlatego powiadam ci, kapitanie, lepiej być wolnym człowiekiem i w przerwach pomiędzy rzeziami wieść sobie żywot najemnika poczciwego, skupiającego się na dobrej wyżerce. Kobiety też się zawsze znajdą. (s. 244)

Nic tak dobrze nie leczy egzaltacji, nałogów i egzystencjalnych kaprysów jak odrobina szczerego strachu przed śmiercią. (s. 247)


Jeszcze Ci mało cytatów? Zajrzyj TUTAJ, TAM, a może nawet TU!

2 komentarze:

  1. ♥ Nasze nędzne umysły postrzegają ten świat, nakładając na niego swoje wyobrażenia, inaczej nie potrafią. Kiedy żyłem nad Rzeką, byłem synem Rzeki, teraz żyję w Stepie i jestem synem Stepu. (s. 209) ♥

    OdpowiedzUsuń