piątek, 16 września 2016

Szare życia - cytaty z Aparatus


Spodobało mi się umieszczanie zgrabnej listy cytatów w osobnym poście, dlatego w przypadku recenzji Aparatusa Andrzej Pilipiuka uraczę Was podobnym smakołykiem. Co prawda w opowiadaniach nie znajdziemy wyjątkowo pokaźnej liczby godnych zapamiętania zdań, gdyż siła historii tkwi raczej w wiarygodności światów przedstawionych, ale coś tam da się wyłuskać. Zapraszam!

W tym wagonie na konferencję jechało kilkunastu Anglików i Francuzów. Komuniści… Przypominali mu grupkę niezbyt rozgarniętych dzieci na wycieczce szkolnej. Fascynowało ich wszystko, wszystko też łykali kompletnie bezrefleksyjnie. (Za kordonem. Lwów, s. 14)

- A co, pomarzyć nie wolno? – rozżalił się stary. – Opowiadam sobie te bajki na dobranoc i czekam, aż skleroza sprawi, że wydadzą mi się prawdą… Bo co mam wspominać? Szmugiel gorzały do Finlandii i pokutę za to przez sąd wlepioną, gdy przykuty do taczki dziesięć lat woziłem ziemię na budowie kanału? Parchate dziwki i wrednych celników? To zapijaczone bydło, z którym robiłem kopiejkowe interesy? Żonę megierę, która mnie wałkiem lała? Prawda jest zbyt szara i nudna! Lepiej już wspominać to, czego nigdy nie było… (Choroba białego człowieka, s. 179)

Rzeczywistość rozczarowywała. (Choroba białego człowieka, s. 220)

Jednak już po pierwszym kontakcie nawet śladowa inteligencja pozwala stwierdzić, iż są moce, którym można jedynie służyć, na zawsze odrzucając jakąkolwiek myśl o buncie, zaś pomysł opanowania tych istot to już nawet nie herezja, ale po prostu głupota. (Staw, s. 280)

Zły czas, złe miejsce, zła intencja. (Dzwon wolności, s. 394)

~o~

I co, sami powiedzcie – cytaty porządne, acz nie „z innej planety”. Takie naprawdę dobre znajdziecie w monumentalnej powieści Shantaram. Pogrupowałem je nawet tematycznie: Wojna & Władza, Ludzie & Świat i Miłość & Relacje. Poczytajcie w wolnej chwili! Kliknijcie też lajka dla Kultura & Fetysze za te wszystkie sympatyczne materiały! ;)

4 komentarze:

 1. Chyba nie byłoby Ci miło gdybym Tobie tak jak ty mi napisała, że nie kliknęłam lajka? :c

  A co do cytatów to najbardziej spodobał mi się ten najkrótszy. Dwa słowa, ale za to jakie trafne. Mnie rzeczywistość ciągle rozczarowywała, choć teraz życie nabiera o wiele lepszego toru i sensu.

  A znowu ze str. 179 podoba mi się sam początek oraz koniec cytatu. No, ale to chyba dlatego, że nie jestem w żaden sposób powiązana z bohaterem, który te słowa wymawia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie byłoby :C Ale ja się lubię droczyć! ;]

   Usuń
  2. No w sumie ja też ;)
   O ile jedna ze stron nie posunie się za daleko ;p

   Usuń
 2. jak ja lubię ciekawe cytaty. ten o bezrefleksyjnym łykaniu wszystkiego oraz ten o złej intencji najbardziej przypadły mi do gustu. mimo wszystko klimaty dość pesymistyczne.

  OdpowiedzUsuń