piątek, 23 października 2015

RECENZJA #108: 6 najczęściej popełnianych… - Tomasz ''Spell'' Grządziela


Mówią, że za darmowy jest tylko wpie*dol i wirus lewackiego myślenia, kiedy to nieprawda! Po raz kolejny, błądząc w piaszczystym leju Internetu (lubię tę metaforę), świat mnie zaskoczył. Pozytywnie. I zamierzam Wam pokazać rzecz, którą znalazłem przypadkiem, a którą pro publico bono podzielił się Tomasz "Spell" Grządziela. Całkowicie nieodpłatnie, na ISSUU.

6 najczęściej popełnianych przez początkujących rysowników komiksowych błędów i jak je naprawić! to na pierwszy rzut oka pozycja skierowana tylko do twórców. Nic bardziej mylnego, chociaż wiadomo, że najwięcej dobrego mogą z niej wynieść właśnie przyszli majstrowie od powieści graficznych. Oczywiście nie dajmy się zafiksować, te kilka rad to bardzo ogólne wskazówki, ale świetnie ukazują pewne złe nawyki i przyzwyczajenia, a także motywują i mobilizują do pracy nad warsztatem. Najważniejsze jednak, że nawet ktoś taki jak ja, który co prawda czasem rysuje sobie jakiś marny komiksik (sprawdź w zakładce MOJA TWÓRCZOŚĆ), ale nie wiąże z tym żadnej przyszłości, ma sporo frajdy z przeczytania tych trzydziestu stron świetnej narracji komiksu o... robieniu komiksów.

Historia o małpim bananie czy case study kadrowania morderstwa to po prostu majstersztyk! Autor tak zręcznie bawi się konwencją, że po kolejnych stronach płynie się lekko i niesłychanie przyjemnie. Rozkosznie wręcz! Jestem przekonany, że nie tylko komiksiarze mogą wynieść ziarnko cennej refleksji z materiału Spella, ale również wszelkiej maści pisarczycy czy blogerzy. Tak, pewne zalecenia są uniwersalne! Nie wiem, czy koncepcja trójkąta obserwuj-analizuj-rysuj z samej końcówki poradniczka to autorski produkt Grządziela (zakładam, że nie, chociaż kto wie), ale to świetna, świetna rzecz do podumania.

W tym kompendium jest więcej życia i emocji, niż w niejednym marketingowo rozdmuchanym i pełnym patosu zbiorku. Polecam! Dostępna wersja w języku polskim i angielskim. Linki do twórczości "jednego z najzdolniejszych polskich rysowników młodego pokolenia" poniżej. ENDŻOJ LAJK MI!

6 najczęściej popełnianych… [PL] - ZAJRZYJ TUTAJ
6 most common mistakes… [ENG]ZAJRZYJ TUTAJ
6 najczęściej popełnianych… [PL] + blogowy komentarz – ZAJRZYJ TUTAJ
/ komentarz szczególnie istotny przy omówieniu tajemniczego błędu szóstego... /

Chcę umrzeć otoczony ludźmi, których kochamZAJRZYJ TUTAJ
Przygody Stasia i złej nogiZAJRZYJ TUTAJ

2 komentarze:

  1. A chętnie bym sobie przejrzał coś takiego, chociaż lekturka kompletnie nie w moim typie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to na co czekasz Stary? Obklikaj linki!

      Usuń